Draco Malfoy

23. prosince 2014 v 9:57 | Dee
Od dvanáctého do čtyřiadvatátého prosince zřeřejňuje J. K. Rowlingová na Pottermore své doplňující povídky na různá témata. No a jelikož jsem už delší dobu dumala nad tím, že bych zkusila i nějaký překlad (spíše ze zvědavosti co všechno to obnáší - teď, když jsem to zkusila, tak zjišťuju, že je to ohromný žrout času). Tak prosím omluvte kostrbatosti, které se místy vyskytují (a které jsem ve snaze o zachování původního znění nezvládla nějak lépe přeformulovat). No a pokud někdy budu mít zase volných pár hodin a seženu v originále i zbylé příběhy (protože na Pottermore nejsem) tak se možná pustím i na další...
Draco Malfoy je bradavický student s plavými vlasy, světle šedýma očima a bledým obličejem s ostře řezanými rysy. Zmijozel, jehož rodina bývá spojována s černou magií. Draco se často naváží do Harryho a jeho přátel.

Narozeniny: 5.června
Hůlka: Hloh se žíní z jednorožce, 10 palců, pružná
Kolej v Bradavicích: Zmijozel
Původ: matka čarodějka, otec čaroděj

draco

Draco Malfoy vyrůstal jako jedináček na Malfoy Manor, nejhonosnějším sídle ve Wildshire, které je v držení jeho rodiny po několik staletí. Už od okamžiku, kdy se naučil mluvit mu bylo vštěpováno, že je vyjímečný, a to hned ve třech věcech. Zaprvé, je kouzelník. Zadruhé, je čistokrevný. Zatřetí, je dědic rodu Malfoyů.

Draco byl vychováván v lítosti nad neúspěchem Temného pána v získávání nadvlády nad kouzelnickým světem. Současně mu bylo vštěpováno, že o podobných věcech se nesmí vyjadřovat mimo nejužší rodinu a přátele, "jinak by tatínek mohl mít velké problémy". V dětstcí se Draco stýkal především s dětmi čistokrevných přátel jeho otce z dob, kdy býval Smrtijedem. Dík tomu přijel do Bradavic se skupinou přátel kolem sebe, včetně Theodora Notta a Vincenta Crabbea.

Jako všechny ostatní děti v Harryho věku i Draco slýchal během dětství příběhy o Chlapci, který přežil. Objevovalo se mnoho teorií o tom, jak byl Harry schopen přežít smrtící kletbu. Jedna z nejčastějších teorií byla, že Harry sám je mocný černokněžník. Ti, kteří této teorii věřili, pokládali fakt, že byl Harry ukryt mimo kouzelnický svět, za potvrzení této pravdy a Dracův prohnaný otec, Lucius Malfoy, byl jeden z nejdychtivějších příznivců této teorie. Pro Luciuse bylo uklidňující pomyšlení na to, že by mohl dostat druhou šanci na ovládnutí světa, pokud by se ten Potterovic kluk ukázal být dalším, ještě větším, čistokrevným černokněžníkem. Když přijeli do Bradavic, Draco Harrymu nabídl ruku poté, co si uvědomil, o koho jde, protože věděl, že nedělá nic, s čím by jeho otec nesouhlasil a současně doufal, že bude moct domů poslat nějaké nové potěšující zprávy. Harryho odmítnutí Dracova přátelství a skutečnost, že už se dal dohromady s Ronem Weasleym, jehož rodina je Malfoyovými opovrhována, obrátila Draca Malfoye proti němu. Draco si uvědomil, že naděje bývalých Smrtijedů - že se z Harryho Pottera stane další a lepší Voldemort - jsou liché. V tuto chvíli začalo jejich vzájemné nepřátelství.

Většinou svého vystupování ve škole se Draco snažil napodobovat nejpůsobivější osobnost, kterou znal - svého otce. Věrně napodoboval Luciovo chladné a pohrdavé vystupování. Ve vlaku si ke Crabbemu našel druhého nohsleda a po příjezdu do Bradavic začal méně fyzicky zdatný Draco využívat Crabbea a Goyla také jako osobní stráž, což nakonec trvalo po celých šest let jeho studia.

Dracovy pocity k Harrymu byly už od začátku založené z velké části na závisti. Aniž by vyhledával slávu, byl vždy nesporně nejvíce diskutovanou a nejobdivovanější osobou ve škole, což samozřejmě vytvářelo napětí mezi ním a chlapcem, který vyrostl v přesvědčení, že v rámci kouzelnické společnosti je téměř na královské pozici. Navíc byl Harry lepší v létání, v dovednosti, o které byl Malfoy přesvědčen, že v ní mezi ostatními prváky zazáří. Skutečnost, že si získal náklonnost Mistra Lektvarů, Snapea, který Harrym pohrdal, byla pro něj jen slabou kompenzací.

Draco se ve své vytrvalé snaze dostat se Harrymu pod kůži nebo jej ponížit v očích ostatních uchýlil k mnoha nepěkným plánům, ať už šlo o vykládání lží, vytváření odznaků, které měly za úkol jej urážet, o snahu proklít jej za zády, nebo o převlékání se za mozkomora ve chvíli, kdy se vůči nim Harry ukázal být obzvlášť zranitelný. Oproti tomu zažil však i chvíle, kdy byl on ponížen Harrym, například při famfrpálových zápasech - a nikdy nezapomněl na tu ostudu, když jej profesor Obrany proti černé magii proměnil na skákající fretku.

Zatímco si lidé mysleli, že je Harry Potter, který se stal svědkem návratu Temného pána, jen lhář a blázen, Draco Malfoy byl jedním z těch několika lidí, kteří věděli, že Harry říká pravdu. Jeho otec byl tu noc přivolán žhnoucím Znamením zla a nakonec se stal i svědkem Harryho a Voldemortova souboje na hřbitově. Rozhovor o této události na Malfoy Manor vyvolal v Dracu Malfoyovi protichůdné pocity. Na jedné straně byl vzrušený, když se dozvěděl, že se Voldemort vrátil a že seopět vrátilo to, co mu otec vždy popisoval jako dny slávy jejich rodiny. Na straně druhé byly šeptané zvěsti o tom, že se Harry opět nějakým způsobem ubránil pokusu Temného pána zabít ho a které u Draca způsobovaly další nárust vzteku a závisti. Zatímco Harryho brali Smrtijedi jako překážku a mluvili o něm jako o vážném nepříteli, Draca vždy označovali pouze za malého chlapce, když se s nimi setkal v domě své rodiny. Přestože byli ve válce na opačných stranách, Draco Harrymu závoděl jeho postavení. Sám sebe utěšoval představou Voldemortova vítězství, jeho rodiny na vrcholu slávy v nové době a sám sebe, v Bradavicích, oslavovaného jako syna Voldemortova druhého nejvěrnějšího.

Zvrat v Dracově životě ve škole nastal v pátém ročníku. Přestože nemohl v Bradavicích mluvil o věcech, které přes léto vyslechl doma, dosáhl několika vítězství: stal se prefektem (a Harry ne) a Dolores Umbridgeová, nová profesorka Obrany proti černé magii, zřejmě nesnášela Harryho stejně jako on. Stal se členem jejího vyšetřovatelského sboru a z odhalení toho, o co Harrymu a dalším studentům jde, když se pod záštitou tajného - a zakázaného - spolku Brumbálova armáda scházejí a trénují. Draco pocítil okamžik vítězství, když Harryho a ostatní konečně přistihl a vypadalo to, že ho Umbridgeová vyloučí, ale Harry mu opět proklouzl mezi prsty. A co hůře, Harrymu se podařilo zmařit pokus Lucia Malfoye zabít ho a Dracův otec byl poslán do Azkabanu.

Dracův svět se rozpadl. Místo toho, aby se dostali na vrchol slávy a proslulosti jako nikdy dřív, jak on a jeho otec předpokládali, jeho otec byl uvězněn do vězení hlídaného mozkomory. Lucius byl pro Draca vzorem a hrdinou už od narození. Teď byl on a jeho matka mezi Smrtijedy na pozici vyvrhelů: v očích rozzuřeného Voldemorta Lucius selhal a byl zdiskreditován.

Draco byl až do této doby hýčkán a chráněn: Byl to protěžovaný chlapec s nicotnými starostmi, ujišťovaný o svém postavení ve světě. Teď, když byl jeho otec pryč amatka byla rozrušená a vyděšená, musel na see převzít zodpovědnost a starosti hlavy rodiny.

A to horší mělo teprve přijít. Voldemort, hledajíc další způsoby, jak Lucia potrestat za zpackání Harryho zajetí, chtěl, aby Draco splnil úkol tak těžký, že téměř jistě také selže - a zaplatí za to životem. Draco měl zabít Albuse Brumbála - jak, to nechal na něm. Přenechal všechno na Dracově iniciativě a Narcissa správně uhodla, že celý úkol byl vymyšlen tak, aby její syn selhal, a to kouzelníkem, který postrádá soucit a netoleruje selhání.

Rozčílený na celý svět, který vypadal, že se otočil zády k jeho otci, přijal Draco místo mezi Smrtijedy a souhlasil, že vykoná vraždu, kterou mu Voldemort uložil. Zpočátku, plný naděje v pomstu a návrat jeho otce do Voldemortovy přízně, Draco stěží rozumněl, co je o něm vyžadováno. Jediné co věděl bylo, že Brumbál ztělesňoval všechno, co jeho uvězněný otec nesnášel: nakonec Draco poměrně snadno přesvědčil sám sebe, že na světě bude lépe bez bradavického ředitele, kolem něhož se vždy shromažďovaly síly odporu proti Voldemortovi.

S myšlenkou na sebe jako Smrtijeda se Draco vracel do Bradavic a uvědomoval si tíhu svého úkolu. Postupem času ale zjišťoval, že jeho úkol bude mnohem složitější než předpokládal a poté, co málem omylem místo Brumbála zabil dva jiné lidi, mu začaly selhávat nervy. Začal se rozpadat pod tlakem hrozby zranění jeho rodiny i jeho, která mu neustále visela nad hlavou. Stejně tak se rozopadaly představy, které měl Draco o sobě a svém postavení ve světě. To, že jeho hrdinou byl celý život otec, který obhajoval násilí ani se jej nebál sám použít a on teď čelil nechuti někoho zabít, mu dodalo pocit, že hanebně selhal. Opakovaně odmítal pomoc od Severuse Snapea, protože se bál, že se jen snaží ukrást mu jeho 'slávu'.

Voldemort a Snape Draca podcenili. Ukázalo se, že je zběhlý v nitrobraně (magická disciplína, která komukoliv zabraňuje nahlédnout do vaší mysli), která byla klíčová pro jeho úkol. Po dvou pokusech o Brumbálovu smrt, které byly už předem odsouzeny k zániku, Draco uspěl se svým geniálním plánem dostat do Bradavic celou skupinu Smrtijedů, takže Brumbál by opravdu zemřel, ale ne Dracovou rukou.

Dokonce i když čelil slabému a odzbrojenému Brumbálovi, zjistil, že není schopný ukončit jeho život, protože byl navzdory své vůli ovlivněn Brumbálovou laskavostí a lítostí nad tím, kod by měl být jeho vraz. Snape Draca kryl, lhal Voldemortovi o tom, že Draco sklonil hůlku když dorazil nahoru na Astronomickou věž; Snape zdůrazňoval Dracovu zručnost, s jakou dostal Smrtijedy do školy, a s jakou zatlačil Brumbála do kouta, aby ho on, Snape, mohl zabít.

Když byl Lucius nedlouho poté osvobozen z Azkabanu, bylo celé rodině vrátit se na Malfoy Manor. Každopádně byli stále zcela poníženi. Ze snů o nejvyšším postavení ve Voldemortově novém režimu se najednou Malfoyovi ocitli až na samém dně Smrtijedských hodností: slaboši, kterým se Voldemort jen vysmíval a kterými opovrhoval.

Dracova změněná, ale stále složitá, osobmost, se projevovala v jeho skutcích během zbytku války Voldemorta proti těm, kteří ho chtěli zastavit. Přestože se Draco ještě stále nezbavil naděje v návrat jeho rodiny na bývalé vysoké postavení, jeho nově probuzené svědomí ho přinutilo zkusit - možná polovičatě, ale určitě nejlépe, jak mu okolnosti dovolovaly - zachránit Harryho, když byl chycen a dovlečen na Malfoy Manor. Během závěrečné bitvy v Bradavicích se však opět pokusil Harryho zajmout, čímž chtěl zachránit postavení svých rodičů a možná i jejich životy. Je však otázkou, zda Harryho skutečně chtěl předat Voldemortovi; je možné, že stejně jako při jeho pokusu o zabití Brumbála shledal skutečnost, že by měl způsobit něčí smrt, v praxi mnohem těžší než v teorii.

Draco přežil Voldemortův útok na Bradavice jen díky tomu, že mu Harry s Ronem zachránili život. Po bitvě se jeho otec vyhnul vězení tím, že poskytl důkazy proti ostatním Smrtijedům a pomohl tak se zajetím mnoha Voldemortových následovníků, kteří uprchli.

Události na konci Dracova dospívání napořád změnily jeho život. To, v to od malička věřil, bylo popřeno tou nejděsivější cestou: zažil teror a zoufalství, viděl své rodiče, jak trpí pro svou věrnost a byl svědkem toho, jak se rozpadá vše, v co jeho rodina vždy věřila. Draca vychovali lidé, kteří ho učili nenávidět takové, jako byl Brumbál, který mu nabídl pomoc a laskavot, a jako byl Harry Potter, který mu dal život. Po událostech druhé kouzelnické války Lucius našel milujícího syna, ale současně odmítajícího starý způsob života.

Draco si vzal mladší sestru svého spolužáka ze Zmijozelu, Astoriu Greengrass, která prošla podobnou (i když méně násilnou a děsivou) cestou opuštění od starých zvyků a přejití ke snášelivějšímu způsobu života. Narcissa a Lucius byli svou snachou zklamaní. Nejprve si ohledně dívky dělali velké naděje, protože její rodina patřila mezi 'Posvátných 28', ale poté, co Astoria odmítla vychovat jejich syna Scorpia v nenávisti k mudlům, byly rodinné vztahy velice napjaté.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 :) :) | 24. prosince 2014 v 22:19 | Reagovat

Moc děkuju za překlad a čas, který si tomu věnovala. :-) jinak bych se k povídce snad ani nedostala, takže budu ráda za jakýkoliv další překlad! :-)

2 Caseyslito Caseyslito | E-mail | Web | 22. září 2017 v 16:55 | Reagovat

<a href=https://www.viagrapascherfr.com/>More info!</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama