Knížka, kterou jsem četla více než třikrát

11. prosince 2014 v 21:16 | Dee
Tentokrát se podíváme na knížku, kterou jsem četla více než třikrát - aneb téma druhého dne čtecí výzvy. Mimochodem, je zvláštní, že třeba mojí babičce nebo mamce přijde totálně uhozené číst jednu knížku dvakrát, když vidí, že knížku už četly tak ji prostě odloží a vezmou si jinou - a já jsem zase naprostý opak. Jsem schopná číst knížky pořád dokola, pokud mě něčím zaujmou (rekord drží Harry Potter a Kámen Mudrců - mám tu knížku už jedenáct let a za tu dobu jsem ji četla nespočtukrát - určitě více než desetkrát, ostatní díly tedy o něco méněkrát - ale pořád znám zpaměti celé pasáže ze všech sedmi knih!). Jak jste na tom v tomto ohledu vy?


Den druhý: Kniha, kterou jsi četl/a více než třikrát

Dalo by se říct, že tuhle podmínku splňuje většina knížek, které mám doma. Ale vzhledem k tomu, že některé si schovávám pro další dny výzvy (a i když se asi úplně opakování se nevyhnu tak to chci co nejvíce omezit, abych vás neunudila :), tak nakonec mojí volbou budou...

Letopisy Narnie
Ano, vím, že to není jen jedna kniha, ale celá série. Celou jsem ji ale četla mnohokrát, takže bych ráda psala o všech knihách jako o celku (snad mě omluví také fakt, že vlastním vydání, kde jsou svázané všechny díly v jednom svazku). Myslím, že většině z vás netřeba sérii představovat, ale pojďme na to.

Nacházíme se v zemi, o které jistě mnoho z nás snilo, už když jsme byli děti - a někteří sní dodnes. Sice zde nejsou přímo kouzla a čáry, jaká známe například z Harryho Pottera, ale i tak je Narnie plná magie, která zde opřádá každou bytost, každý kousek přírody, prosycuje každou částečku vzduchu. Můžete se zde potkat se všemi magickými tvory, na které si vzpomenete - s fauny a jejich nočními reji, s najádami a dryádami, které vás ohromí svou něžností a zdánlivou pomíjivostí, s obry i s trpaslíky, s chytrými zvířaty, které mluví mluvit - a v neposlední řadě s lidmi, se syny Adama a dcerami Evinými, kteří Narnii vládnou a udržují vše v míru a harmonii - nebo by to tak aspoň mělo být. Ne vždy je ale situace natolik idylická. A právě do těchto momentů se v knížkách podíváme. Přeskakujeme stovky, tisíce let a s dětmi ze světa lidí, z našeho světa, se znovu a znovu vydáváme zachraňovat Narnii před nepřáteli a nebezpečím, pomáhat Narnianům a znovu a znovu nastolovat v zemi mír. Může to ale fungovat navěky? Jaké má Aslan, lev, který je v Narnii uctíván málem jako bůh, se zemí, kterou stvořil, plány - a co zamýšlí s dětmi, které Narnii pomohly a kerým před jejich návratem domů slíbil brzké shledání? A existuje pro takovou zemi a takové lidi vůbec něco jako špatný konec?
Pokud jste nečetli, případně viděli jen těch pár filmů, které zatím vznikly, rozhodně neváhejte! Pravda, co se týče délky a složitosti, na kterou si poslední dobou spousta lidí potrpí (pod záminkou, že jednodušší struktury vět jsou přece pro malé děti), najdete určitě i vyspělejší knížky - ale co se týče příběhu, nedovedu si představit, že b někoho nepohltil. Koneckonců já sama jsem po prvním přečtění pravidelně lozila do všech možných skříní a snažila se najít tu pravou, která nebude mít zadní stěnu a místo toho se propadnu do nového světa... :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama