Škola Dobra a Zla

4. ledna 2015 v 18:35 | Dee
Přemýšleli jste někdy o tom, jak vznikají pohádky? Odpověď vám přinese novinka z podzimu minulého roku, Škola Dobra a Zla.


Škola Dobra a Zla/School of Good and Evil
Soman Chainani


Jak napovídá název i přebal, jde spíše o knížku pro mladší čtenáře. Ani by mě mezi těmi spousty knižních novinek nějak výrazně nezaujala, ale moje mladší sestřička ji dostala od Ježíška a já jsem přeci jen neodolala a poté, co jsem si vyslechla sáhodlouhý proslov o tom, jak je to hrozně super knížka, jsem si ji také přečetla.

Začátek příběhu se odehrává v Gavaldonu, malé vesničky, která se nachází uprostřed Nekonečného lesa. Jeho obyvatelé žijí v klidu a míru - většinou. Jednou za čtyři roky však nastává noc, kdy se z lesa připlíží tajemný stín, kterého nazývají Školník, a odvleče s sebou dvě děti, jedno do Školy Dobra a jedno do Školy Zla. Z unesených dětí se potom stávají dobré i zlé postavy v pohádkách a Gavaldonské děti je nacházejí na obrázcích ve svých pohádkových knížkách.

Většina dětí se únosu bojí a snaží se udělat vše pro to, aby oni nebyli jedním z vybraných dětí. Ne však Sofie - dívenka, kterou bychom v našem světě označili jako bárbínu. Miluje růžovou, tráví celé hodiny péčí o svůj vzhled, převážně pak o své krásné, blonďaté vlasy a jejím největším snem je právě únos do Školy Dobra. A nakonec je tu Agáta, podivínka, která žije se svou matkou a kočkou v domě u hřbitova, stranou od zbytku vesnice a sama sebe považuje za protivnou a zahořklou - a přestože ona sama si přeje jen zůstat doma se Sofií jakožto svou jedinou kamarádkou, celý Gavaldon si myslí, že právě ona skončí ve Škole Zla.

Když nastane ona osudná noc, Školník skutečně unese obě kamarádky, Sofii i Agátu. Agátu ale pošle do Školy Dobra a Sofie skončí ve Škole Zla. Zpočátku si obě dívky myslí, že se jedná o nějaký omyl. Ani jedna z nich do své nové školy nezapadá a Sofie se dokonce i pokusí s Agátou vyměnit, ale všechny pokusy selhávají - až se nakonec dostanou až k samotnému Školníkovi, který jim dá hádanku. Pokud ji zvládnou vyřešit, opravdu se při jejich umístění do Škol něco pokazilo a můžou se obě vrátit domů. U Sofie se však začíná projevovat její temná stránka a i Agáta začíná pociťovat, že se na povrch dere její princeznovské já. Zvítězí nakonec přátelství obou dívek, nebo jejich přirozenost?


Co se týče námětu, je knížka dost dobrá. Navíc se mi moc líbí jednoduché, ale přesto efektivní ilustrace na počátku každé kapitoly. Přesto však mám pár věcí, které bych jí chtěla vytknout, z toho tak nejvýraznější je - místy přílišná zmatenost. Nevím, možná je chyba ve mě a jiní to pochopili jasněji, ale některé části jsem musela číst třeba dvakrát, třikrát a i potom jsem si nedovedla úplně představit, jak jsme se ze situace A dostali do situace B - a to je podle mě u dětské knížky dost velké mínus. No a u dalších situacích se zase nejasnosti projevily, když jsme se o knížce bavily se sestrou a zjistily jsme, že jednu situaci jsme si každá vyložily trošku jinak... Jinak ale jak díky dobrému námětu tak díky konci, který ve mě zanechal spoustu otázek, jsem velice zvědavá na to, co nám přinese druhý díl. Ten se má jmenovat Svět bez princů a v češtině by měl vyjít koncem ledna.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 pajka pajka | 7. ledna 2015 v 20:44 | Reagovat

Ahojky, můžu být indiskrétní a zeptat se na věk Tvůj i sestřičky? :-)

2 Dee Dee | Web | 9. ledna 2015 v 6:58 | Reagovat

[1]: Sestřička má 10 roků, já jsem o něco starší, jsem  druhým rokem středoškolačka :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama