Bradavice mění zaměření?

10. února 2015 v 20:58 | Dee |  Jednorázové Harry Potter
Nevím, nakolik se bude tahle povídka líbit. Nápad na ni vznikl ve škole, když jsme měli dvě absolutně nezáživné hodiny matematiky - a jelikož jsem kamarádce slíbila ji sepsat tak tady je! :) Jelikož jde o bláznivý nápad pochybné kvality, nečekejte žádné veledílo - ale i tak bych byla ráda, pokud by se našel někdo, koho povídka zaujme.
A na co se můžete těšit? Profesor Brumbál vyhlásí v Bradavicích dva nové předměty - matematiku a literaturu, prý pro snazší integraci mezi mudly. Budou z tohoto nápadu studenti stejně nadšení jako on?


Harry spolu se svými přáteli seděli u Nebelvírského stolu ve Velké síni a vzrušeně si povídali. Seamus zrovna s divokou gestikulací popisoval své prázdniny, plné pokusů s mudlovskou pyrotechnikou, kterou mu poslal Dean a Hermiona si všem, kteří byli ochotni ji poslouchat stěžovala, že dostala z Obrany proti černé magii pouze Nad očekávání. Neopomněla přitom čas od času počastovat Harryho, který dostal nejvyšší hodnocení, podezřívavým pohledem.

Hlučný hovor nesoucí se síní přerušil ředitel. Postavil se na své obvykklé místo, na stupínek čelem ke studentům, rozpřáhl ruce a zvučně promluvil. "Vítejte zpět v Bradavivích!" Chvíli počkal, dokud se neutišil potlesk, který se nesl především od starších studentů, a poté pokračoval. "Nechci vás příliš zdržovat od jídla, proto mi dovolte jen pár vět. V první řadě vás upozorňuji, že jak napovídá samotný název, do Zapovězeného lesa je vstup stále zakázán." Harry se široce usmál. Za těch pět let studia v Bradavicích ještě neminul rok, kdy by se mu podařilo toto pravidlo neporušit. "Seznam zakázaných předmětů najdete k nahlédnutí jako vždy u pana Filche. Dále bych vás rád informoval, že po konzultaci s ministrem kouzel bylo rozhodnuto, že do osnov budou přidány dva nové povinné předměty - Matematika a Světová literatura. V souvislosti s nimi bych vám rád představil dvě nové posily profesorského sboru. Učení literatury se ujme profesor Zaspal." Brumbál pokynul rukou a oči všech studentů se upřely na povstanivšího muže. Mohlo mu být tak okolo padesátky, na tváři měl neutrální, možná až znuděně působící výraz. Krátce přejel pohledem přes sál a opět se usadil. Brumbál kývl. "Učení matematiky, vskutku okouzlující to vědy, se laskavě ujal profesor Netopýr," oznámil poté a povstal další muž. Byl malý, podsaditý, většina vlasů z jeho hlavy už zmizela. Ušklíbl se na zírající děti. "Něco mi říká, že tohle bude zajímavý rok...," naklonil se Ron k Harrymu, oči stále upřené na dva nové profesory - a Harrymu nezbylo než s ním v duchu souhlasit.

Když druhý den dostali studenti od kolejních profesorů rozvrhy, Harry do něj zvědavě nahlédl - a vzápětí potlačil zasténání. Dnešek pro něj bude očividně perný. První dvě hodiny měli nové předměty - nejprve matematiku, potom literaturu. Potom na něj čekala dvouhodinovka pokorčilých lektvarů se Snapem - který se očividně uvolil přijmout jej, přestože získal ve svých NKÚ pouze Nad očekávání. Potom mělo následovat přeměňování s McGonagallovou a bylinkářství. Bleskově projel očima zbytek týdne. Literaturu i matematiku měl ještě jednou, ve čtvrtek. Jinak se zbytek dnů zdál být méně náročný než pondělí. No, aspoň to budu mít za sebou hned ze začátku týdne, povzdechl si a ne zrovna nadšeně se vydal hledat učebnu.

Studenti se nervózně vrtěli na svých místech, sledující hodiny. Zvon na věži ohlásil začátek výuky už před dobrými pěti minutami, ale třída šestých ročníků z Nebelvíru a Zmijozelu se stále ještě nedočkala vyučujícího. "Kde vězí?," zeptal se rozladěně Draco Malfoy, okupující se svými spolužáky zadní lavice. "Kdyby otec věděl, jaké profesory Brumbál najímá... Nejdřív ten tupec Hagrid a teď-" Nedořekl, dveře se rozlétly dokořán a dovnitř napochodoval profesor Netopýr. Místo hábitu měl na sobě mudovské džíny a tričko a přestože nebyl nijak vysoký, přísným, suverénně působícím vzezřením odradil od vyrušování i ty nejotrlejší zmijozely. "Takže, připravil jsem si pro vás malý test, abych viděl, jak jste na tom s matematikou," prohlásil a mávl hůlkou. Před každým studentem se na stole objevil list papíru. "Máte na to hodinu," informoval je ještě, než se pohodlně usadil za katedru a ostřížím zrakem přejížděl přes celou třídu.

Když profesor po ukončení hodiny opustil třídu, bylo v ní naprosté ticho. Většina studentů, s vyjímkou Hermiony Grangerové, seděla nehnutě v lavicích a šokovaně hleděla před sebe. "Ty, Hermiono?," zeptal se po chvíli opatrně Harry a přerušil tím hrobové ticho. "Ano?," otočila se na něj dívka. "Neměla by matematika náhodou mít něco společného s čísly?" Ta jediná otázka jako by prolomila hráz, všichni do jednoho začali mluvit, naříkat a stěžovat si. "Co si pamatuju, nikdy tam nebývalo nějaké x nebo y, nikdy!," dušoval se Dean. "Co si to dovoluje? To se můj otec dozví!," prskal vztekle Malfoy a ostatní zmijozelové mu přizvukovali. "Takové mudlovské nesmysly se přece nebudeme učit..." "Prý log! Co to je, log? Zní to jako nějaká kletba!," chytal se zděšeně za hlavu Ron. "Co to tam bylo za čáry? A body? Proč tam bylo tolik f? Není to nějaké špatné znamení? Třeba někdo umře...," špitaly si nervózně Parvati s Levandulí. Jedno měli v tu chvíli všichni společné. Ač měli za sebou pouze první hodinu, svorně matematiku i s profesorem Netopýrem nenáviděli. Možná ještě více, než lektvary se Snapem.

Spravedlivé rozhořčení se studentů zmocnilo natolik, že si příchodu dalšího vyučujícího ani nevšimli. Teprve když Harry zachytil Hermionin varovný pohled, podíval se směrem ke katedře. Stál tam profesor Zaspal, stejně jako jeho kolega bez hábitu, a nevýrazně se na třídu díval. Studenti konečně začínali utichat. "Děkuji," řekl tiše, když se konečně vřava v učebně zklidnila. "Takže, přečtěte si za úkol Romea a Julii, které najdete ve vaší učebnici. Potom ho zhodnoťte ve dvojici." Na okamžik se odmlčel. Upíralo se na něj třicet nechápavých párů očí. "No tak se pusťte do práce!," zvýšil snad poprvé o něco hlas a studenti se jako probraní z transu pustili do čtení.

O patnáct minut později to v učebně hučelo jako ve včelím úlu, jak se všechny dvojice snažily poctivě mluvit o dojmech z právě přečteného úryvku. "Byl to cvok," usoudil Ron poté, co se několik minut snažil marně přijít na nějaké trefné shrnutí toho, co si právě přečetl. "Který?" "Všichni!"

V ředitelně seděl za svým pracovním stolem profesor Brumbál a s pobaveným úsměvem se díval do sledovacího zrcátka. Kdo by řekl, že z toho může vzejít tolik zábavy? Natáhl se pro další citrónový drops a protáhl se v křesle. Možná by měl napsat Korneliovi, aby ten výzkum o integraci mudlovských předmětů do Bradavic o něco protáhl - přestože mu něco říkalo, že studenti jeho názor nejspíše nesdílí...
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Terry007 Terry007 | 11. února 2015 v 19:52 | Reagovat

super, mo se mi tvoje povidky liby :-) chtela jsem se zeptat jestli neplanujes v blizsi dobe nejaky Dramione :-) jinak diky predem :-P

2 Terry007 Terry007 | 11. února 2015 v 19:52 | Reagovat

super, mo se mi tvoje povidky liby :-) chtela jsem se zeptat jestli neplanujes v blizsi dobe nejaky Dramione :-) jinak diky predem :-P

3 NaneProVásZůstanu :* NaneProVásZůstanu :* | 17. února 2015 v 19:03 | Reagovat

Skvělý :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama